Zamatové pohladenie

Kúpeľňa už dávno nie je miestom, kde môžu vstupovať len niektoré vyvolené materiály, ako trebárs keramika, sklo či akrylát. Vďaka vyspelým technologickým procesom sa dnes súčasťou vybavenia kúpeľní môže stať i inak na zvýšenú vlhkosť citlivé drevo. Trend odštartovali drevené podlahy a obklady z teaku či wenge, ku ktorým zanedlho pribudla drevená sanita.

Každý, kto mal možnosť vyskúšať, potvrdí, že relaxácia vo vani so zamatovo hebkým povrchom je skutočným pôžitkom. Oproti smaltu a akrylátu má drevo navyše nespornú výhodu v tom, že je hrejivé už na prvý dotyk. Povrch je bez potreby akejkoľvek prídavnej úpravy prirodzene protišmykový a vďaka minimálnej tepelnej vodivosti zostává voda v kúpeli dlho teplá.

Ako je ale možné, že materiálu dlhodobý kontakt s vodou neškodí? Na túto otázku by sme u výrobcov dostali pomerne zložitú odpoveď. Drevená sanita je totiž výsledkom dlhodobého procesu, pri ktorom materiál prechádza dvojročnou aklimatizáciou a následne vysušením na požadovaných osem percent. Drevo je ďalej opatrené vysoko kvalitným uzavieracím náterom, ktorý maximálne zabraňuje vzlínanie vlhkosti a znižuje zmenu jeho vlastností. Neoddeliteľnou súčasťou výsledného produktu je oceľová obruč, ktorá konštrukciu sťahuje do tej miery, aby zostala dostatočne flexibilná a mohla mierne meniť rozmery. Jednotlivé dosky sú k sebe lepené pod tlakom pomocou biologicky odbúrateľných, varu odolných pryskyričných glejidiel. Vaňa alebo umývadlo sú ďalej naimpregnované prírodným voskom so špeciálnym prostriedkom proti modraniu a hnilobe a nakoniec ošetrené ešte zmesou bezfarebných tvrdých voskových olejov na rastlinnej báze či certifikovaným lakom.

Hoci sa to nemusí zdať, údržba drevenej sanity je skutočne nenáročná a nijako výrazne sa neodlišuje od bežných postupov. Jemný povrch sa ľahko udržuje a je navyše veľmi hygienický. Zárodky baktérií totiž vďaka antiseptickému pôsobeniu ihneď umierajú. Olej je treba obnoviť zhruba raz do roka, každých desať rokov napokon hygienický uzavierací náter. Životnosť drevených vaní a umývadiel sa počíta v radoch desiatok rokov. Pokiaľ by sme náhodou materiál poškodili, jeho obnova je na rozdiel od akrylátu bezproblémová. 
Drevená sanita vynikne v interiéroch v rustikálnom či cottage štýle, niektoré typy sa však výborne hodia i do moderných kúpeľní. Vane sa zásadne vyrábajú na mieru, a tak je ich možné dokonale zladiť s ostatným vybavením. Okrem takzvaných kadí existuje ešte luxusnejší variant, kedy vaňa pôsobí ako jeden celistvý kus dreva. K výrobe drevenej sanity sa používa cedr, mahagon, čerešňa, orech, teak či wenge, pre prepady a obruče napokon rôzne druhy kovu. Kaďové vane môžu mať zúžený, guľatý, oválny i atypický tvar. Ozajstní labužníci môžu vybaviť svoju vaňu najrôznejšími ergonomickými prvkami, ako sú krížové alebo nožné opierky či dokonca masážnym systémom. 

akobyvat.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>