JESENNÁ ZÁHRADA: Starostlivosť o trávnik

Trávnik je vizitkou vašej starostlivosti o záhradu a dom, to však vyžaduje celoročnú starostlivosť. Len v hustom a dobre pestovanom trávniku vyniknú ďalšie rastliny a kvety, ktoré skrášľujú okolie vášho domu. Keďže v jeseni už trávnik veľmi nerastie, čaká vás posledné kosenie v tomto roku. Keď trávnik pokosíte, je dobré použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka kvôli lepšiemu znášaniu mrazivých teplôt, ktoré zanedlho prídu. Pokiaľ je ale trávnik veľmi zanedbaný, odporúča sa použiť i vertikutátor, ktorý„ navráti trávniku život“. Keď je poškodený viacej než z polovice, je jednoduchšie a efektívnejšie založiť trávnik nový.

Pokiaľ chcete mať krásne upravený trávnik na záhrade a okolo domu, určite už v dnešnej dobe nepoužijete kosu, ideálne ani tu motorovú. Efektívnejší a menej náročný variant je zaobstarať si kosačku. Na výber máte elektrickú alebo benzínovú. 

Elektrická kosačka 
Elektrická kosačka sa lepšie ovláda, nie je náročná na údržbu, nie je hlučná, ale je závislá na zdroji energie. Po celú dobu kosenia za sebou tiahnete kábel, takže nie je vhodné si elektrickou kosačku kupovať, keď máte veľkú záhradu alebo lúku. 

Benzínová kosačka 
Benzínová kosačka je výkonnejšia a silnejšia než elektrická. Veľkou výhodou je nezávislosť na zdroji elektrickej energie. Napriek tomu, že údržba je už náročnejšia, na veľkých a hustých trávnatých plochách vám bude najlepším pomocníkom. 

Trávna fréza 
Kompletnú starostlivosť o trávnik vám poskytne trávna fréza, ktorá môže ako frézovať, tak prevzdušňovať. Ľahko a sami vymeníte frézovací valec za valec prevzdušňovací a doprajete tak vášmu trávniku dokonalú starostlivosť jediným prístrojom. Hĺbku prevzdušňovania si nastavíte na stroji celkom sami. Po použití trávnej frézy bude váš trávnik opäť dýchať a budú sa k nemu dostávať živiny, ktorým bránil mach, buriny a iné nečistoty. Napríklad hobby market OBI ponúka trávnu frézu Combi Care, ktorá skrýva všetky tieto výhody.

NOVÝ TRÁVNIK 

Pred tým, než začnete trávnik vysievať, je dôležité si uvedomiť, či trávnik bude úžitkový, voľne rastúci alebo reprezentatívny. Nemenej dôležitá je i záťaž, ktorú trávniku podstúpite – tzn. pre športové účely, pre okrasu, pre kvalitné zelené krmivo a pod. Na začiatku si musíte tiež uvedomiť, koľko času budete venovať jeho koseniu, hnojeniu, zavlažovaniu a prevzdušňovaniu, pretože každý druh trávnika vyžaduje iný prístup. Najžiadanejšími typmi trávnikov sú dekoratívne, záťažový a voľne rastúci (lúky). 

Dekoratívny trávnik 
Žiadaný hlavne kvôli estetickej funkcií; je náročný na pôdu, plochu osevu a starostlivosť; udržuje sa vo sviežej farbe a nízko strihaný. 

Záťažový trávnik 
Má tiež estetickú funkciu, ktorá je doplnená možnosťou bežného využitia a zaťažovania (napr. pešou premávkou/. 

Voľne rastúci trávnik 
Pre miesta, ktoré nie je veľmi ľahké udržiavať a kosiť; hodí sa i na veľké sady; pre pozvoľný rast ho môžete kosiť len dvakrát alebo trikrát do roka; do trávnika sú primiešané ďalšie kvitnúce byliny; nemusíte ho zavlažovať alebo čistiť od buriny.

Príprava pôdy pre sejbu 
Najlepším štartom pre výsev trávnika je vedieť, aký typ pôdy vlastne máte – v tom prípade stačí prísť do hobby marketu, kde na základe tejto informácie vám už poradia, aký trávnik je vhodný. Pokiaľ typ pôdy nepoznáte, riskujete, že vami vybraná trávniková zmes neporastie tak, ako ste si predstavovali. Ideálne vo vašom okolí vyhľadajte odborného špecialistu, ktorý sa zaoberá rozbormi pôdy a potom vám už nič nebráni pustiť sa do nového trávnika. Plocha, ktorá má byť zatrávnená, by mala byť vyčistená od kameňov a iných nežiaducich predmetov. Pokiaľ bude nutné zavlažovanie, zaveďte drenážne trubky alebo závlahu. Nezanedbajte ani vyčistenie od buriny z vrchných i spodných vrstiev pôdy. Pôdu prekyprite a aplikujte hnojivo, ktoré je vhodné pre daný typ pôdy (pre nadmerne kyslú pôdu je dôležité vápno). Najlepšou pôdou pre trávniky je stredne ťažká pôda. Z ľahkej, či nadmerne ťažkej pôdy môžete urobiť ideálnu osevnú plochu pridaním piesku (v prípade ťažkej pôdy) alebo rašeliny (v prípade ľahkej pôdy). Po nanesení tzv. vegetačnej vrstvy (10 – 20 cm) ju necháte „ležať ladom“ asi tri týždne. Po opätovnom očistení od buriny , ktoré za uplynulú dobu vzniklo, pôdu pohrabte, ľahko utužte a naneste hnojivo. Osivo, ktoré ste si pre vašu pôdu pripravili, môžete rozosievať ručne alebo sejacím strojom. Na záver „nový trávnik“ pohrabte a uduste doskami. Než vám trávnik vyrastie, nepodceňte zalievanie – dajte však pozor – i trávnik nepremokrite, rovnomerné rozsiatie trávnikové zmesi by sa tak mohlo zjednotiť na niekoľko malých plôch. Proti nežiaducemu rozrastaniu trávnika na záhony a podobné plochy využite trávnych hrán alebo obrubníkov, ktoré tomu spoľahlivo zabránia. 

Druhy trávnych zmesí 
Existuje mnoho druhov trávnych zmesí, aby plne vyhoveli všetkým typom pôdy. Tiež ale záleží na veľkosti osievanej plochy, na využitie trávnika (pre šport, rekreáciu, na okrasu) a na prístupe slnka (tieňová alebo slnečná plocha). Pre trávnu zmes je ideálna teplota pôdy najmenej 8°C, teda i vyššia, takže môžete trávnik vysievať od jari do jesene. 

Kedy kosiť po prvé 
Vyrástol vám úspešne trávnik približne na 10 cm? V tom prípade môžete po prvé kosiť zhruba na polovicu. Ale opatrne – trávnik nie je ešte celkom zakorenený. Je vhodné použiť ostrý kosák alebo ostrú kosu. 

akobyvat.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ Jan Werich