Harmonické prostredie vytvára ušľachtilé vzťahy

Krajina v okolí riek neláka len na výlety, ale aj na trvalé bývanie. Špecifické prostredie motivuje aj tvorcov záhrad. Pre tých, ktorí vychádzajú z princípov feng šuej, to platí dvojnásobne.Záhrada moderného rodinného domu s terasou sa nachádza v malej dedinke v blízkosti chráneného územia nad riekou. Hoci je pozemok pomerne veľký (približne 1 300 m2), blízkosť okolitej zástavby značne limituje tvorcov konceptu záhrady. Ani tvar pozemku, poloha domu a príjazdová cesta nie sú úplne ideálne. Bude treba eliminovať „agresívne“ prvky z okolia (stožiare, pouličné lampy, rohy či energetické žiariče) tak, aby sa energia (čchi) vstupujúca na pozemok zbytočne nestrácala. Majiteľov pozemku čaká úprava rovnej príjazdovej cesty, pričom v prvej etape plánujú aspoň rôznofarebné kocky v dlažbe. Pomerne nešťastne umiestnený garážový prístrešok zatiaľ vyriešili veľkými kvetináčmi s celoročnou výsadbou a zavesili čínsku zvonkohru, aby presmerovala tok energie a ten mohol voľne plynúť k výraznému hlavnému vchodu do rodinného domu. Na výsadbu záhrady použili rastliny, ktoré sa vyskytujú v danej oblasti, a princípy feng šuej vyladili podľa škôl formy a kompasu. 

Hľadanie harmónie a vyváženosti medzi princípmi jin a jang, proporcie v súlade s veľkosťou pozemku a domu, ale aj s veľkosťou budúcich rastlín, kríkov a stromov, a predovšetkým výber prírodných prvkov tak, aby energia prúdila úplne prirodzene, to sú všeobecné zásady záhrady podľa feng šuej.

V záhradách v štýle feng šuej nesmie chýbať predovšetkým voda, kamene a okrasné trávy. Kameň tu nahrádza horu, ktorú pokladá východná filozofia za kostru sveta, spája ju s princípom jang, je pre ňu esenciou mužnosti a vznešenosti. Kameňom sa podľa tvarov pripisujú najrôznejšie vlastnosti, ich línia má rytmus, sú to sochárske diela prírody takisto ako voda a vietor, akumulátor i nositeľ pohybu a zvuku, a dokážu prepájať malebné zákutia a prinášať do záhrady život. Drahokamom býva vodná hladina, ktorá zdôrazňuje prirodzené ženské čaro (jin). Okrem kameňov a vody sú životodarným a esteticky významným elementom rastliny, ktoré krásou a vôňami prinášajú naplnenie vnútorného obsahu záhrady. Nechýbajú prirodzene ani stromy. Na menšej ploche sa dáva prednosť listnatým odrodám, sú priehľadnejšie a zaberajú menej miesta. Nenájdete však záhradu, kde by chýbali borovice a ďalšie ihličnany. 

V navštívenej záhrade nechýba jazierko s osadeným valom a prepadom vody, oddelená je detská časť, skryté je aj zázemie záhrady. Nájdete tu prevažne zakrpatené ihličnany a bambusy, drobné ovocné kríky, skalničky, vresy, trávy a skalnice. K posedeniu lákajú okrem klasickej lavičky aj kamene rôznych veľkostí a tvarov či štýlové drevené pne. 

Do výsadby sa začleňujú modro kvitnúce rastliny (v tomto prípade Caryopteris), rastliny rôznych výšok na podporu predstavy vlnitej vody (Spiraea, Caryopteris, Chamaecyparis). Môžete vysadiť aj vŕbu krútenú či liesku a ďalšie podobné dreviny.

Voda je v záhrade v štýle feng šuej nevyhnutnosťou, prináša sem život a harmóniu, je nositeľkou pohybu a zvuku. 

Výsadbu treba riešiť tak, ako to robí sama príroda. Používajte kamene a rastliny, ktoré sa vyskytujú v danej oblasti.

Vchod do domu musí byť výrazný, výsadba do kvetináčov je vhodné riešenie. 

Flóra v treťom roku po výsadbe. Dôležitá je okrem iného aj farebná pestrosť.

Prírodné jazierko s prepadom vody a valom vysadeným špecifickými rastlinami rôznych výšok. Na podporu predstavy vlnitej vody sa sadí napríklad Spiraea, Caryopteris či Chamaecyparis. 

Blízkosť okolitej zástavby významne limituje tvorcov konceptu záhrady. Treba eliminovať agresívne prvky z okolia, aby sa energia vstupujúca na pozemok zbytočne nestrácala. 

akobyvat.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>