Bývanie v chalupe

Rodina paní Radky zdedila po jednom z rodičov chalupu neďaleko Doks pri Máchovom jazere. Na jednej strane to bolo vítané dedičstvo, samozrejme znamenalo to tiež radu starostí. Do rekonštrukcie sa pustili noví majitelia pred siedmimi rokmi. Najviac práce podľa slov paní Radky urobili prvý rok, keď ešte v chalupe nebývali. (Zdroj – Náš útulný byt)

Po nasťahovaní sa tempo oprav spomalilo, predsa však sa pomaly, ale isto chýli ku koncu. Dom potreboval opraviť z gruntu celý. Na prízemí vybudovali manželia Landovi novú kuchyňu, za ňou na mieste bývalého chlieva vznikla celkom nová izba.. Predtým hlavná obytná miestnosť sa stala obytnou jedálňou. Babička si priala, aby v nej noví majitelia zachovali kachľovú pec. A jej prianie Radka s manželom dodržali. Aby bola miestnosť lepšie využiteľná, nechali pec rozobrať, pootočili ju o deväťdesiat stupňov a presunuli ju od obvodovej steny domu k vnútornej stene. Ako obklad využili kachle zo starých pecí. Na poschodí vznikla na mieste, kde sa predtým ukladalo seno, nová obývacia izba. Okrem toho je tu druhá kúpeľňa (prvá je za kuchyňou na prízemí) a spálňa. Svoje využitie má i skôr neobývaný pôjd. Vznikli tam detské izby. Vo všetkých miestnostiach bolo nutné dať nové podlahy, dvere, okna. V izbe s kachľovou pecou si pani Radka zaumienila, že okna budú podľa starého „mustru“ – dvojité. 
Mnoho vecí na dome si manželia Landovci urobili sami. Na murárčinu, obklady a dlažby majú šikovného pána murára, okna vyrábal miestny truhlár. S kúpeľňou na poschodí im pomáhal pán Stalenský. So všetkými boli Landovi spokojní. Jediný „ problém “ spôsobil murár, keď za sebou zle zavrel bránku a Landomcom sa vydali psi na špacírku. Našťastie ich spoločnými silami chytili. 

Blíži sa finále 

Omladzovacia kúra domu sa chýli k záveru. Chyba dorobiť schodište a priestor na schodišti na pôjd. Na svoju finálnu podobu čaká tiež plot do ulice a fasáda. Landovci váhajú, či majú strhnúť starý palúbkový obklad alebo či ho zachovajú a len natrú. Strhnutie má jednu výhodu. Umožňovalo by zrealizovať ideálnu podobu s čiernymi pruhmi trámov a bielymi pruhmi mazaniny. Teda podobu, akú si mnoho z nás predstavuje pri vyslovení slova chalupa. Ako to dopadne, ukáže až čas.

POVODNE – Chalupa po mame potrebovala z gruntu opraviť. Novú podobu dostali nie len obytné miestnosti, ale tiež pôjd.

Obývacia izba vznikla na mieste pôjdu, kde sa predtým ukladalo seno. 

Kuchynka síce neoplýva metrami štvorcovými, ale všetko potrebné sa do nej vojde.

Krásna maľovaná posteľ je po babičke, skrinka tiež, váhy sú od pani Novákovej – do domu sa priniesla rada vecí od mnohých majiteľov. 

Kachľová pec vyzerá po rekonštrukcií takmer ako ta pôvodná.

I keď už neslúži pôvodnému účelu, tak ako kolovrátok v chalupe vynikne. 

Starej chalupe je prispôsobené i vnútorné vybavenie. Svoje uplatnenie tu našla rada starých vecí, ktorých sa Radkini známi zbavovali. Nový nábytok je v dedinskom rustikálnom štýle.

Nové okna majú pôvodné proporcie, v miestnosti s pecou sú navyše dvojdielne – vnútorné sa otvárajú do izby a vonkajšie do záhrady. 

Miestnosti v podkroví sú detskými izbami. Mladým nohám určite neškodí prebehnúť sa po schodoch. A izby až pod strechou sú príma zašívarniami.

Nízko posadené stropy k chalupám neodmysliteľne patria. I vďaka tomu je v nich tak útulno. 

Kúpeľňa na poschodí už prešla kompletnou rekonštrukciou, chýba dorobiť odťah pre špeciálnu kompostovaciu ekotoalétu.

akobyvat.sk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>