Podstata zdravého sedenia

 

Stolička Ásana, respektíve jej sedadlo, pôsobí na prvý pohľad trochu netradične. Rovnako tak netradične pôsobia na mnohé prvý dosadnutie – najmä na tých, ktorí od ergonomicky tvarované a vypolstrované stoličky očakávajú pocit absolútneho zrútenia do stavu telesného blaha, ako keď sa posadí do obľúbeného kresla k televízii.

 

 Často rozpačitý prvý dojem tiež umocňuje nezvyčajný pocit na sedacej časti tela, ktorá zatiaľ okúsila len klasicky rovná sedátka. Stolička Ásana nás totiž netlačí tam, kde sme zvyknutí a nedovolí zrútenie tela do patologickej úľavovej pozície.

 

Je preto dôležité si uvedomiť, v čom vlastne spočíva princíp zdravého sedenia pri práci. Zjednodušene povedané – je to pozícia, ktorá nám neničí chrbticu a pohybový aparát a z ktorej vstaneme bez pocitu „rozlámanosti“, strnulosti, napätia či dokonca bolesti. Pre posúdenie stolička, ktorá nám takú pozíciu má umožniť, nie je preto určujúca dojem absolútneho uvoľnenia a pohodlia keď do nej sadneme, ale pocit telesnej pohody keď z nej po niekoľkých hodinách vstaneme. Z tohto pohľadu je všeobecne problematické vybrať si stoličku k práci, ktorá by nám individuálne vyhovovala, ak máme možnosť si ju len krátko vyskúšať. Koncepcia stoličky Ásana však zohľadňuje základné fyziológiu zdravého sedenia pre každý telesný typ. Preto napríklad vyhovuje všetkým členom našej redakcie, ktorí ju používajú, od asistentky vysoké 155 cm a vážiaci 48 kg až po redaktora sa vzrastom 188 cm a 120 kg váhy. Ak o stoličku prejavíte vážny záujem – môžete si ju navyše vyskúšať aj niekoľko dní.

 

Dizajn a preverenie stoličky Ásana

 

Design stoličky Ásana, ktorá je patentovaným produktom slovenský výroby, navrhol architekt Petr Doričko. Stoličky prešla testom Katedry anatómie a biomechaniky na Karlovej univerzite v Prahe a to s mimoriadne pozitívnym výsledkom. Priaznivé hodnotenie získala aj z Národného rehabilitačného strediska v Kováčovej.

Sedavý spôsob života je negatívnym syndrómom modernej civilizácie, ktorý sa výrazne podieľa na vzniku mnohých civilizačných chorôb. Napriek tomu je dôležitosť vhodného sedacieho nábytku stále podceňovaná a to aj v tak exponovaných povolaniach akými sú dentálne profesie. Stolička Ásana nám teda ponúka preverenú vítanou alternatívu zdravého sedenia pri práci pri počítači, zubné súpravy či laboratórneho stola.

 

Príčiny problémov z dlhodobého sedenia

 

Sedenie je základná oddychové relaxačné polohou ľudského tela – vďaka dlhodobému sedenie sa však dostavujú opačné nežiaduce účinky. Sedenie na klasických sériovo vyrábaných stoličkách, napriek ich často dokonalému designu, spôsobuje takmer 70% dospelej ľudskej populácie vážne zdravotné problémy. Bolesti chrbta, hemoroidy, únava, strata pozornosti sú typickými príznakmi sedavého zamestnania. Bezprostrednou príčinou týchto problémov je samotná sedacia plocha každej stoličky, ktorá je v podobe známej už po storočia, nie príliš vhodnou súčasťou sedacieho nábytku a priamo ohrozuje zdravie človeka.

 

Kde je príčina tohto problému? Súčasná sedacia časť klasické stoličky tvorí pevnú plnú dosadaciu plochu, ktorá bezprostredne tlakovo pôsobí na ľudské telo. Okrem sedacích a stehenných svalov sú stlačené tiež časti tela, ktoré nie sú predurčené na sedenie – análny otvor, kostrč, panvové kosti, genitálie. Tlak sedacej plochy pôsobí deštruktívne priamo na tieto časti tela a prenáša sa cez kostrč do chrbtice, krku a hlavy.

 

Klasická sedacia plocha zároveň nezabezpečuje stabilnú pozíciu panvy, do ktorej sa cez chrbticu pod určitým uhlom prenášajú tlaky z hornej časti tela. Pri odchýlenie od optimálneho uhla medzi panvou a chrbticou dochádza k extrémnemu namáhaniu svalov a väzív v oblasti krížov. Výsledkom sú chronické zdravotné problémy.

 

Filozofia a koncepcia stoličky Ásana

 

Ak chceme odstrániť problémy z dlhodobého sedenia, musíme teda predovšetkým odstrániť tlak z oblasti kostrče a malej panvy a preniesť ho na sedacie a stehenné svalstvo, ktoré je na sedenie prispôsobené lepšie. Zároveň musíme zabezpečiť stabilnú prirodzenú pozíciu panvy vzhľadom k chrbtici tak, aby nedochádzalo k vyosenie tlakových síl z hornej časti tela. Po správnom nasmerovaní tlakových síl nastáva okamžitý cielený účinok a sedenia sa stáva príjemnou relaxačnou, respektíve pracovnou polohou. Jednoducho sedíme v správnej pozícii a len na tých častiach tela, ktoré sú na to prispôsobené.

 

Konkrétne riešenia ideálne sedacej plochy stoličky Ásana vychádza zo základného jogového sedu na vlastných nohách zvaného „virasana“. Je to relaxačná poloha tela využívaná predovšetkým na odstránenie bolestí chrbta a celkovej únavy. Vlastné lýtka vytvárajú svojou anatómiou ideálnu sedaciu plochu, ktorá tlakovo nepôsobí na kritické body ľudského tela namáhané pri bežnom sedení. Kostrč, panvové kosti, análny otvor a genitálie ostávajú voľné, tlak pôsobí len na sedacie svaly a stehná. Zároveň je panva fixovaná pätami a lýtkami v pozícii, ako pri vzpriamenej chôdzi. Aplikáciou týchto poznatkov dospejeme ku konštrukčnému riešeniu ideálnej sedacej plochy pre človeka.

 

Na základe týchto faktov bol navrhnutý sedací nábytok radu Ásana s optimálnou sedacou plochou Virasana, ktorá zabezpečuje zdravé a komfortné sedenie a to aj pri extrémne dlhodobom sedení. Pri pravidelnom používaní odstráni vzniknuté zdravotné problémy sedením spôsobené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>