Thonetky vypletajte sami


Osudné stretnutia nemusia byť len s ľuďmi. Keď Iva Hrubantová dostala pred rokmi prvú rozbitú thonetku, ešte netušila, že zbieranie a opravovanie starých stoličiek sa stane jej láskou na celý život. A stalo sa.

Ohýbaný nábytok Thonet slúži a robí radosť už cez 150 rokov. Niet divu, že ladné, elegantné tvary dreva v sebe ukrývajú kúzlo starých čias, ktorému ľahko prepadne hocaká romantická duša. Nemusíte byť bohatí, aby ste si mohli cennú zbierku obstarať a jednotlivé kusy i sami dobre udržiavať.

Od rozkývanej stoličky k zbierke

Iste, môžete krásne thonetky nakupovať v starožitníctvach či antikvariátoch a ich opravy zverovať do rúk reštaurátorov. Iva Hrubantová, ktorá pracuje na jednom útvare pražského magistrátu, je však iný prípad. K prvej rozkývanej stoličke sa dostala náhodou. Do potrebnej opravy sa pustila svojpomocne.

Asi sa v nej ozvala pôvodná profesia, pretože absolvovala obor bytová tvorba na strednej umeleckopriemyselnej škole. Tvrdí však, že nejde o tak zložitú vec, aby ju nezvládol priemerne šikovný človek. „Nakoniec som prišla na to, že vlastnoručne opravená stolička vydržala oveľa viac než výplet, ktorý som nechala urobiť v jednom robotníckom družstve. Kým profesionálna práca sa začala trhať po dvoch rokoch, moje výplety držia,“ prehlásila.

Stačí obyčajný motúz

Vrátiť niekdajší pôvab storočnej stoličke vraj nie je tak ťažké. Najprv je nutné zahladiť diery po červotočoch, ktorých je máloktorá „starenka“ ušetrená. Na to sa výborne hodí tmel na drevo, ktorý sa môže podľa potreby ľahko ofarbiť. Povrch sa potom obrúsi šmirgľovým papierom a natrie liehovým moridlom. Nasleduje postrek matným, bezfarebným lakom v spreji. Lakovanie s ním ide ľahko, lacné riešenie prináša prekvapivo kvalitný výsledok. Potom už zostane len ešte raz nový povrch jemne prebrúsiť a nakoniec naniesť vrchnú vrstvu laku. Výplet sedadla a operadla býva trochu zložitejší a pracnejší, ale i s tým si poradí aj laik. Namiesto originálneho štiepaného rákosia (pedigu) môžete použiť obyčajný konopný povraz. Veľmi sa však osvedčil umelý materiál, ktorý vyzerá efektne a je až neskutočne pevný

Bez trpezlivosti to nejde

Pre túto prácu však už musíte byť skutočne zapálení. Na osemuholníkový výplet stoličky (tiahnutie šiestimi smermi do šesťuholníka sa nedá urobiť s konopným povrazom, ale len s umelohmotným motúzom) je potrebných asi desať hodín práce, začiatočník ich potrebuje oveľa viac. Prídete na to, že pri preťahovaní povrazov úzkym otvorom s pomocou obuvníckej ihly a klieští musí dáma poriadne zatnúť zuby, uplatniť i svaly, počítať s odretými prstami a obetovať manikúru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>