Na pracovnom stole a stoličke dieťaťa nešetrite

 

Pri výbere nábytku do detskej pracovného kúta musíme voliť taký, ktorý je predovšetkým z kvalitného materiálu a má možnosť nastaviteľnosti výšky i polohy stola i stoličky. Bude tak zaistené správne držanie tela detí a nábytok s ním navyše porastie. Nebudete ho preto musieť meniť s každým pribúdajúcim centimetrom svojho potomka.

 

 Detský stôl by mal byť nastaviteľný

 

Vybavenie do detského pracovného kútika musíme vyberať zvlášť starostlivo, pretože zlou voľbou by sme mohli narušiť správny vývoj dieťaťa. Ideálne variantom je stôl, ktorý má možnosť nastavenia výšky od 50 do 75 cm a taktiež nastavenie sklonu pracovnej dosky podľa potreby dieťaťa. Pre písanie a čítanie je ideálny sklon medzi 6 a 16 stupňami, na kreslenie to môže byť až 45 stupňov. Stôl by mal tiež obsahovať dostatočné množstvo úložných priestorov, aby malo dieťa vždy všetko po ruke.

 

Aj na materiáli záleží

 

Pri výbere stola by sme mali dodržiavať už spomínaná pravidlá, ale aj vkus a názor dieťaťa. Na trhu môžeme vyberať stoly z celodrevenú doskou vyrobené z borovice, smreku, dubu či dreva brezového. stoly z masívu sú určite nekvalitnejší, ale aj najdrahší. Náročnejší je aj ich údržba, kedy je nutné stoly ošetrovať špeciálnymi vosky či politúra. Zvoliť môžeme i stoly z dyhy, plastové alebo kovové. Pozor by sme mali dávať na povrchovú úpravu, ktorá môže obsahovať organické rozpúšťadlá (súčasť laku) vyvolávajúce vo vyšších koncentráciách alergie. Farbu stola nevyberajte podľa najnovších trendov, ale vkusu dieťaťa. Vyhnite sa však príliš krikľavým tónom, ktoré by mohli rozptyľovať pozornosť dieťaťa.


Počítačový stôl má svoje špecifiká

 

Ak to priestory dovoľujú, je dobré, aby bol počítačový stôl oddelený od stola písacieho. Výška stola by mala byť zvolená tak, aby horný riadok monitora bol najviac vo výške očí dieťaťa. Rovnako dôležitá je aj hĺbka stola, o ktorej rozhoduje veľkosť monitora počítača. Ten by mal byť vzdialený 60 cm od očí. Pri užívaní plochého monitora volíme hĺbku dosky 70 až 80 cm, u hlbokých obrazoviek je to o niečo viac.

 

Stolička musí byť stabilná a pohodlná

 

Stolička dieťaťa by mala byť jednoduchá, stabilná, so zaoblenými tvarmi a možnosťou nastavenia výšky sedadla i opierky. Ruky musia pri písaní zvierať pravý uhol a nohy v kolenách uhol tupý. Aby nedochádzalo k nepríjemnému krivenie chrbtice, musí byť podopieraná celá chrbtová oblasť, teda časť hrudnej i bedrovej. Chrbtovej opierky by mali chrbát kopírovať pri každom pohybe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>