Detský svet


Detský svet, svet plný farieb, fantázie, predstavivosti. Rodičia sa ani nenazdajú a z ich malého bábätka sa stane dieťa s vlastným názorom, rozumom a potrebou vlastného priestoru. .


Od troch rokov by malo mať dieťa vlastnú izbu alebo aspoň svoj kútik v pokojnej časti bytu. Detská izba patrí deťom, oni sa v nej budú hrať, vzdelávať, oddychovať, preto práve oni by mali rozhodovať o jej zariadení. Chybou pri zariaďovaní je veľké množstvo nábytku.

Hlavne malé deti potrebujú veľký priestor na hranie. Rodičia by mali mať na pamäti, že neprejde veľa času a deti dosiahnu vek, kedy ich prestane baviť „rozprávkový štýl“ detskej izby. Z praktického hľadiska je vhodné zaobstarať si univerzálny nábytok a neutrálne farby stien spestriť detskými obrázkami a dekoráciami.

Základné vybavenie izby by mala tvoriť posteľ, skriňa na oblečenie, vhodný stôl a stolička, ale taktiež police alebo krabice na hračky. Keďže dieťa sa vyvíja aj keď spí treba mu zaobstarať kvalitnú detskú posteľ. Štandardný rozmer postele pre dieťa, ktoré má viac ako tri roky je 90 x 200 cm. Najdôležitejšou súčasťou postele je matrac. Kvalitný matrac zabezpečí, aby sa chrbtica nachádzala v správnej a zdravej polohe, či už dieťa spí na boku alebo na chrbte.

Pri kúpe matracu treba myslieť na to či má snímateľný poťah, ktorý je možné kedykoľvek oprať, či má antialergickú náplň, ktorá by mala byť súčasťou každého matraca pre dieťa a na bodovú elasticitu, ktorá čím je nižšia tým sa telo pri spánku viac zabára do matraca, vytvára priehlbiny a tým slabo podopiera chrbticu, čo môže spôsobiť jej poškodenie na celý život. Detská stolička a stôl by mali byť prispôsobené meniacej sa postave dieťaťa.  Najvhodnejšie stoličky sú také, na ktorých sa dá nastaviť výška a hĺbka sedenia, čo znamená aby sa dieťa opieralo celou plochou chrbta o opierku stoličky.

Najdôležitejšou vecou, na ktorú nesmie rodič pri zariaďovaní detskej izby zabúdať je bezpečnosť dieťaťa. To znamená, že to takejto izby nepatrí hranatý a špicatý nábytok, voľne uložený koberec, na ktorom by sa dieťa mohlo pri hre pošmyknúť a zraniť sa. Vhodný je nábytok bez sklenených výplní a zrkadiel, s bezpečnostnými pántmi, ktoré umožňujú pomalé zatváranie skriniek a pod. Hračky by mali byť umiestené na policiach, na ktoré dieťa dočiahne a nemusí sa načahovať. Káble a elektrické prípojky je potrebné skryť za nábytok a zásuvky zakryť bezpečnostnými krytkami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>