Feng šuej tipy pre obývačku

Tvrdí to nielen staročínske umenie feng šuej, ale platí to aj v reálnom živote. Veď kde inde by ste usadili hostí, než v obývačke? Je to reprezentatívne miesto, kde sa schádza rodina pri krbe, pred televízorom a zároveň je to aj formálne miesto na prijímanie návštev. A práve z toho dôvodu by mala byť obývačka zariadená tak, aby bola vašou najlepšou vizitkou.


Miestnosť s príjemnou atmosférou

 

A tú dosiahnete vďaka vkusne zladenému nábytku, ako aj dobrým výberom farieb, materiálov a doplnkov. Čo sa týka zariadenia, jeho väčšia časť by sa mala skladať zo sedacieho nábytku určeného pre viacerých ľudí – čiže z pohovky, sedačky či viacero pohodlných kresiel. Obývačka by mala mať skôr klasický duch a mala by byť reprezentatívnou miestnosťou vášho domu alebo bytu. Inými slovami povedané – ľudia, ktorí k vám prídu na návštevu (nielen rodina, priatelia či známi, ale aj susedia, prípadne váš šéf) by sa v nej mali cítiť obdobne dobre, ako sa v nej cítite vy. Preto spoločenskú atmosféru v miestnosti nepokazte farbami a nábytkom, no nepreháňajte to ani s doplnkami, fotografiami, rastlinami alebo obrazmi. Podľa feng šuej je obývačka miestnosťou možností a príležitostí a najviac by sa v nej mali zohľadňovať princípy živlov kovu a zeme.

 

Teplé farby

 

Do obývačky by ste mali vyberať prevažne teplé a príjemné farby. Zemité farby by hrať v obývačke prím a dotvárať by ich mali jasné tóny nábytku či doplnkov. Nebojte sa vzorov – tie dotvárajú atmosféru v každej miestnosti. Môžete si vybrať vzorované tapety alebo skúsiť špeciálne farebné úpravy stien. Pokiaľ ide o jin a jang, čím je vybraný vzor jednoduchší a viackrát sa opakuje (napríklad aj na závesoch či poťahových látkach), tým je atmosféra jangovitejšia, teda podnecujúcejšia. Nepravidelný a ojedinelý vzor pôsobí skôr upokojujúco, pretože vytvára jinové prostredie.

 

 Správne sedenie

 

Pravidlo číslo jeden by malo byť dodržané za každých okolností – a to, aby žiaden váš hosť či niekto z rodiny nesedel chrbtom k dverám do obývačky. Každý by mal mať rovnakú šancu vidieť, kto vstupuje do miestnosti a privítať ho. Aj keď by sa mohlo zdať, že sedací nábytok rozložený do kruhu je najšťastnejším riešením, nie je tomu celkom tak. Treba myslieť nielen na miesto za chrbtom, no rovnako by ste takýmto sedením mohli zamedziť niektorým ľuďom vo výhľade cez okno, prípadne by niekto niekto sedel chrbtom k dverám. Je teda dobrým zvykom sedieť tak, aby vám aj ostatným chrbát chránila stena, paraván alebo veľká rastlina. Zároveň by ste mali mať pred sebou čo najviac voľného miesta.


Knižnica

 

Patrí hádam do každej dobre obývačky. Vo všeobecnosti je knižnica dobrou voľbou a čo sa týka rozmerov, za priaznivejšiu sa považuje tá, ktorá nesiaha úplne po strop obývačky. Pre lepší tok energie by sa mali voliť zatvorené police z oboch strán a niektoré police by mali byť kryté aj spredu. Ak si neviete odpustiť rodinné fotografie, pokúste sa ich naaranžovať do najvrchnejších políc, nižšie rozložte knihy a časopisy. Čo sa týka dokumentov, tie by mali byť kryté pred očami v zásuvkách či skrinkách, rovnako to platí aj pre iný napr. papierový „neporiadok“, ktorý by mal zmiznúť z dohľadu ľudí v obývačke.

 

Kvety

 

Preferujte najmä tie v kvetináčoch. Majte v obývačke aspoň jeden bambus, pretože vo feng šuej znamená vytrvalé šťastie a pokiaľ chcete privolať aj prosperitu, nájdite miesto pre pomarančovník alebo citrónovník.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>