Úspora miesta

Úložné priestory, ako sú vstavané i voľne stojace skrine, komody i police, tvoria neoddeliteľnú súčasť každého bytového zariadenia i v dnešnom minimalistickom trende. (Zdroj – Náš útulný byt)

Vstavané skrine

Rozmach vstavaných skríň môžeme na trhu sledovať viacej než desať rokov. Ich výhodou je maximálne využitie priestoru na ukladanie vecí. Nepoužívajú sa len v spálňach na oblečenie, ale slúžia i v predsieni namiesto botníka alebo v kúpeľni či technickej miestnosti na upratovacie prostriedky. Nájdeme ich tiež v obývacích izbách, kde plnia funkciu knihovničiek, alebo sú konštruované ako celé steny, do ktorých je napokon ukrytá televízia a ďalšie prístroje. V kuchyni sa používajú ako potravinové skrine.

Hlavnou výhodou vstavaných skríň je, že korpus nepôsobí ako veľká hmota, ale naopak splynie so stenou alebo vyplní niku a opticky nerušia. Ďalšiu výhodu predstavuje vyžitie priestoru bez zbytočných zákutí, kde sa usadzuje prach. Vstavané skrine zaberajú veľkú plochu, ktorú je treba pri návrhu esteticky využiť a zladiť s ostatným nábytkom. Pokiaľ použijeme výrazné materiály, stane sa skriňa dominantou celej miestnosti. Snažte sa veľké plochy „rozbiť“ výplňou z matného alebo farebného skla. Použiť sa dajú i farebné lamino dosky, dyha alebo odolný laminát. So zrkadlom zaobchádzajte opatrne, je treba starostlivo zvážiť, kde môže byť a ako s ním bude skriňa ako celok pôsobiť. Do štýlových interiérov sa používajú i netradičné výplne – bambus, dierované dosky, papierový koberec a ďalšie. Alebo nechajte skriňu splynúť s okolitou stenou a vyberte napr. bielu farbu. Skriňa napokon pôsobí kompaktne a v podstate si ju v interiéri nevšimnete.

Skosené strechy
Neexistujú žiadne problémové miestnosti, len nesprávne plánovanie! Tieto posuvné dvere nezaberú ani milimeter miesta navyše. Sú vyrobené na mieru a je možné si ich objednať v rôznych prevedeniach, napríklad zo skla, z dreva, z pletených prírodných materiálov, dvere je možné prelepiť tapetou, potiahnuť látkou alebo dotvoriť individuálnym fototiskom. Vnútorné usporiadanie regálov a iných prvkov je tiež variabilné. 

Policový systém je do detských izieb vhodným variantom. Získame tak prehľad nad učebnicami, hračkami a ďalšími drobnosťami. Keď sú regály väčšie môžeme ich zaplniť i košíkmi alebo plastovými boxmi na hračky. 
Pomerne často sa pri plánovaní úložných priestorov zabúda na upratovacie a čistiace prostriedky. Mop, metla, vysávač, pracie prostriedky, žehlička a podobne by mali mať svoje stále miesto, ktoré sa ideálne nachádza v komore, v skrini na chodbe alebo v technickej miestnosti. (Foto: Hettich)

Jediným mávnutím krídiel
Tento stolík vyzerá, ako by sa chystal vzlietnuť, a tiež sa tak chová. Patentovaný stôl sa po použití sklopí a je potom len 8 cm hlboký. Konštrukcia je z chromovaného kovu, doska biela alebo s orechovou dyhou, výška 75,5 cm, ø 125 cm. (Ligne Roset)

Bežný písací stôl by chodbu úplne zaplnil. Tento variant písacieho kúta do rohu umožňuje pridať po stranách ešte radu rôznych poličiek, botník so zrkadlom a tyč na odevy. Kto topánky a vrchné odevy radšej nevystavuje na obdiv, môže pred regály namontovať ešte posuvné panely alebo dvere, ktoré tento montážny systém tiež ponúka (Element System). Biele čela nábytku pôsobia pred fialovo natretou stenou elegantne a moderne. Na nástenný hák môžete ešte zavesiť skladaciu stoličku.

Kúpeľová sada Renova Nr. 1 Plan bola koncipovaná špeciálne pre malé miestnosti. Klozetove miesta hlboké len 48 cm ušetria v porovnaní s bežnými sanitárnymi predmetmi až 15 cm. Ďalší priestor usporí v kúpeľni vaňa, ktorá sa vzadu zužuje. 

Spálňa Venero má mnoho premyslených detailov, ako je napríklad osvetlenie, možnosť dodatočne zmeniť výšku lôžka, úložný priestor za čelom postele alebo polohovateľná doska pri nočnom stolíku, ktorá sa rázom zmení na stolík na raňajky. (Home Style)

Štýlová komoda z rady Ferdinand ponúka toľko zásuviek, že nebudete vedieť, čím ich naplniť. (936,- EUR, Brik)

Dostatok úložného miesta v predsieni zabráni pohadzovaniu šatstva po byte. Úpratovanie potom nebude žiadnym problémom. Myslite tiež na to, že i návšteva si potrebuje odložiť odevy. Mali by ste pár vešiačikov vyčleniť. (Home Style)

Kto sa rád pred spaním pozerá na pekný film, ale nechce, aby televízia bola dominantou spálne, môže ju schovať za posuvné dvere. 

Dvere vstavaných skríň nemusia byť vždy v supermodernom dizajne. Môžeme ich mať i z dyhy v rámovej konštrukcií doplnené sklom a jemnou textíliou. Rázom získame iný štýl interiéru. (Foto: Libovický)

Svetelná šatňová tyč
Šatňová tyč so žiarivkovým osvetlením sa ovláda pomocou kolískového vypínača alebo pohybového senzoru, ktorý sa po 30 sekundách po poslednom registrovanom pohybe vypne. Táto vymoženosť je vhodná do tmavých miestností alebo šatni, kde nie sú okna a kde je treba pridať osvetlenie. Výhodou je, že tyč je možné skrátiť na mieru. (Hettich) 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

„Vhodnou základnou pro manželství je oboustranné nepochopení.“ Oscar Wilde