Štýlové bývanie

 

Trendom ostatných rokov je otvorený priestor, v ktorom sa pomocou zariaďovacích prvkov vytvoria jednotlivé funkčné zóny – kuchyňa, jedáleň, obývacia časť. Nie vždy je takéto riešenie možné alebo nám nemusí vyhovovať. V tom prípade možno opticky a pritom vzdušne oddeliť obývaciu zónu od jedálne či kuchyne skladacími alebo posuvnými zasklenými dverami, ktoré priestor delia i spájajú.

 

Trendy v interiérovom dizajne

 

Okrem rôznorodosti dizajnu vyplývajúcej z pôsobenia viacerých štýlov, sa prejavuje snaha o čo najdlhšiu životnosť nábytku i doplnkov. Preto výrobcovia v súčasnosti preferujú kvalitné materiály a do detailu prepracované konštrukčné riešenia. Táto tendencia teší aj ekológov, ktorí presadzujú šetrenie zdrojmi, používanie prírodných materiálov, ich recykláciu a najmä zdravotnú neškodnosť. Moderný vzhľad dnešných obytných priestorov najviac ovplyvňuje štýl purizmu a minimalizmu.

 

Purizmus odmieta dekoratívnosť a hľadá čisté formy tvarov, zodpovedajúce použitému materiálu. Minimalizmu vládne motto „menej je viac“. Prejavuje sa v trendoch voľného vzdušného priestoru bez bariér zariadeného nábytkom menších odľahčených tvarov, ktorý vďaka premysleným kovaniam plní viaceré funkcie.

 

Sedacie súpravy

 

Priateľské posedenie sa považuje za významný relaxačný moment. Čalúnený nábytok sa preto vracia ku klasickej elegancii s dôrazom na komfort sedenia. Robustné sedacie súpravy postupne zamieňa subtílny sedací nábytok s jednoduchými horizontálnymi líniami, na drevených či kovových nôžkach. Veľký význam sa pripisuje ergonómii a žiadaná je polyfunkčnosť.

 

 Nízke operadlové časti preto dopĺňajú voľne prestaviteľné opierky hlavy, väčšia hĺbka sedačiek sa dopĺňa skupinou väčších čalúnených vankúšov. Opäť sú hitom veľké čalúnené štvorce či obdĺžniky, ktoré sa dajú prisunúť k sedačke a vytvoriť z nej pohovku. Čalúnenie sedacích súprav má často zobliekateľné poťahy, ktoré sa ľahšie udržiavajú. Obľúbené sú jednofarebné látky v prírodnej škále farieb od smotanovo bielej po zemité farby. Objavujú sa i sivá a čierna, na oživenie červená a fialová. Triumfálny návrat slávia kreslá klasických i módnych tvarov. Rôzne mechanizmy, premyslené konštrukcia a dizajnérske tvary umožňujú kreslá polohovať, otáčať i rozťahovať, čím tieto nábytkové kusy získavajú viacero funkcií.

 

Skrinky a police

 

Prevláda trend malých úložných priestorov so skrinkovými zostavy v jednoduchých horizontálnych líniách. Skrinky majú kubický tvar a stoja na kovových nožičkách, ktoré sú často doplnené širokými soklovými podestami na audiovizuálnu techniku. Do módy prichádzajú aj zostavy stenových panelov, do ktorých sa pomocou nábytkového kovania ľubovoľne vešajú sklenené a hliníkové poličky, doplnené otvorenými, uzavretými alebo sklenenými skrinkami, často s efektným vnútorným osvetlením.

 

Jednoduchý dizajn skriniek ukrýva premyslené vnútorné vybavenie, ktoré umožňuje prehľadné uloženie vecí. K slovu sa dostáva najmä audiovizuálna knižnica. Milovníkov kníh zasa potešia celostenové kazetové knižnice, do ktorých sa spravidla vkladá uzatvorený prvok na audiovizuálnu techniku s vertikálne či horizontálne posuvnými matnými dvierkami so kombinovanými so sklom. Z materiálov sa používajú najmä tmavohnedé dreviny, napríklad kanadský orech s výraznou kresbou, v kombinácii s bielymi, čiernymi alebo červenými plochami s vysokým leskom a hliníkom prevažne v matnej povrchovej úprave.

 

Stolíky

 

Na moderne riešených konferenčných stolíkoch sa ako ďalší prvok ich viacfunkčnosti objavujú zaujímavo riešené vrchné plochy, napríkad zložené z dvoch odoberateľných tácok, alebo sa do strednej časti skleneného či dreveného stolíka vkladá odoberateľný prvok – napríklad na sušené ovocie alebo kvetinovú výzdobu. Takéto stolíky sú nielen dizajnovo zaujímavé a estetické, ale i veľmi praktické. V menšej obývačke spravia neoceniteľnú službu rozkladacie konferenčné stolíky v základnej kubickej kompozícii, ktoré v zloženom stave šetria voľný priestor a v prípade potreby sa dajú rozložiť do priestoru, čím sa získa väčšia plocha na stolovanie početnejšej spoločnosti.

 

Koberce

 

Voľakedy obľúbené celoplošné koberce sa stávajú minulosťou. Aj podlahy sa totiž zmenili na výrazný prvok esteticky dotvárajúci a zjednocujúci interiér, a ich krása sa zámerne odkrýva. Prevládajú podlahy zhotovené z dreva alebo laminátu s dizajnom dreva, ktoré priestor nielen zjednocujú, ale aj opticky zväčšujú. Preto sa používajú kusové koberce zhotovené z kvalitných prírodných materiálov, jednofarebné, alebo s geometrickými veľkoplošnými vzormi. Takýto koberec, položený pod sedaciu súpravu priestor zútulní a esteticky dotvorí. Ak sú menšie koberce položené voľne v priestore, treba ich podložiť protišmykovými mriežkami.

 

Osvetlenie a tienenie

 

Aktuálnym trendom sú viaceré svietidlá rozmiestnené tak, aby vytvorili požadovanú svetelnú pohodu a aby celkové osvetlenie – stropné, účelové i náladové dobre osvetľovalo celú obývačku a aby zároveň nebolo priveľmi ostré alebo rušivé. Ak pri kombinácii svetiel jedno dizajnérsky vyniká, ostatné by mali byť menej nápadné. Veľmi efektne pôsobia svietidlá v jednotnom dizajne v celej miestnosti. K módnym trendom patria aj stojanové lampy vybavené kombináciou horného a dolného svetelného lúča, s možnosťou regulovať jeho intenzitu.

 

K moderným minimalisticky poňatým interiérom sa bohato aranžované záclony veľmi nehodia. Teplo a útulne pôsobia napríklad drevené interiérové žalúzie alebo rímske rolety zo svetlej prírodnej bavlny, prípadne s výrazným dekoratívnym, ktoré prepúšťajú do miestnosti dostatok denného svetla a ich raster alebo vzor látky vytvára efektné tiene.

 

Farebné variácie

 

Trend návratu k prírode potvrdzujú prírodné materiály, zaoblené tvary nábytku a otváranie obytného priestoru do exteriéru prostredníctvom veľkých zasklených plôch. Otvorenosť bývania k vonkajšiemu prostrediu ešte umocňuje výber zemitých farebných tónov – žltej i oranžovej, hnedej a bielej, odtieňov žltej, zelenej, modrej. Spoločným znakom je farebná vyváženosť.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>